Trichodectes canis

Objawy zarażenia pasożytem Trichodectes canisIntensywne drapanie, zaczerwienienie skóry, wypadanie sierści
Leczenie inwazjiPreparaty na bazie fipronilu, permetryny, imidakloprydu
Przenoszone chorobyTasiemiec psi

Opis pasożyta Trichodectes canis

Trichodectes canis, znany również jako wszoł psio-dwugłowy, należy do rodziny wszołowatych (Trichodectidae). Jest to pasożyt zewnętrzny, który zwykle osiedla się w sierści psów. Posiada spłaszczone ciało, krótkie nogi i aparaturę gębową przystosowaną do gryzienia i żerowania na martwych komórkach skóry, choć niekiedy także ssie krew. Długość jego ciała to około 1-1,5 mm.

Występowanie pasożyta Trichodectes canis

Pasożyt występuje na całym świecie i może zarażać psy bez względu na ich rasę, wiek czy środowisko, w którym żyją. Trichodectes canis jest jednak częstszy w miejscach o dużym zagęszczeniu psów i tam, gdzie warunki sanitarne są niewłaściwe.

Cyklu życiowy Trichodectes canis

Wszoły te żyją na skórze i w sierści psów. Ich cykl życiowy obejmuje jajo, trzy stadium larwalne i dorosłe wszoły. Jaja są składane na włosach i po około tygodniu wylęgają się z nich larwy. Po trzech wylinek larwy stają się dojrzałymi wszołami zdolnymi do rozmnażania. Cały cykl życiowy trwa około 3-4 tygodnie.

Objawy zarażenia Trichodectes canis

  • Intensywne drapanie i gryzienie skóry
  • Zaczerwienienie i podrażnienie skóry
  • Wypadanie sierści w miejscach zarażenia
  • Możliwość powstania infekcji wtórnych

Najczęściej stosowane leki

Preparaty na bazie fipronilu, permetryny czy imidakloprydu są często stosowane w leczeniu tego typu inwazji. Zawsze jednak konsultuj się z weterynarzem przed zastosowaniem jakiejkolwiek terapii.

Jak zapobiec zarażeniu pasożytem

Podstawową formą profilaktyki jest regularna kontrola stanu skóry i sierści psa, zwłaszcza po spacerach w miejscach o dużym zagęszczeniu zwierząt. Utrzymywanie czystości w miejscach, w których przebywa pies, również jest kluczowe.

Czy wszoły występują przez cały rok?

Wszoły te są mniej aktywne w bardzo niskich temperaturach, ale zimą rzadko znikają całkowicie. Można więc zarazić się przez cały rok.

Czy wszoły przenoszą jakieś choroby?

Trichodectes canis może być wektorem przenoszącym tasiemca psiego, co stanowi dodatkowe zagrożenie dla zdrowia psa.

Czy można zarazić się tym pasożytem od psa?

Wszoły są bardzo specyficzne dla psów i nie przenoszą się na inne zwierzęta ani ludzi.

Dodaj komentarz